2014/867
Grete Jalk (f. 1920, d. 2006)
Fritstående to pers. sofa med ben af eg. Sider, sæde og ryg betrukket med stribet uld. Brune skindkeder. Udført og mærket hos snedkermester Johannes Hansen. H. 75. L. 165. D. 67.
Fremstår med brugspatina. Ben med overfladeridser, mærker og nogle mindre hak. Uld og skindkeder nmed slitage, herunder nogle enkelte huller. Herudover nogle smudspletter.
Moderne kunst og design, 31. marts 2020
Vurdering
Hammerslag
40 bud