Russisk maler, 19. årh.
Russisk ikon forestillende Skt. Alexander Nevskij, til minde om redningen af Zar Alexander II ved attentatet den 4. april 1866. Med russisk tekst: “Til minde om redningen af Hans Majestæt Alexander Nikolaevichs dyrebare liv fra den kriminelle hånd, som vovede at skyde på ham den 4. april 1866”. Usigneret. Olie på lærred. 70×100.
Lærred bør strammes op. Lærredet er dubleret. Mindre afskalninger og flere krakeleringer. Reparationer og retoucheringer.
Russisk tema, 15. juni 2020