2449/​542

Hans J. Wegner (f. Tønder 1914, d. Gentofte 2007)

“JH 570”. Spisebord med plade af teak, stel af eg med beslag af messing. Formgivet 1951. Udført ca. 1960'erne hos snedkermester Johannes Hansen. H. 73. L. 180. B. 100.

Model præsenteret på Københavns Snedkerlaugs udstilling på Kunstindustrimuseet, 1951. Litteratur: Grete Jalk [red.]: “Dansk møbelkunst gennem 40 Aar”, bind 3, s. 174–175.

Brugsslitage. Enkelte ridser og mærker. Manglende udtræksstænger og tillægsplader. Flere finergennemslibninger på pladen.

I Aarhus
Vur­dering

20.000 DKK

Hvordan fungerer maksimumbud?