2441/​911

Ditte & Adrian Heath

Et par stole af elm. Ryg med flet. Sædehynde betrukket med rød/brunt farvet skind. Udført og mærket hos snedkermester Søren Horn. (2)

Model præsenteret på Københavns Snedkerlaugs møbeludstilling på Kunstindustrimuseet i 1961.

Litteratur: Grete Jalk [red.], “Dansk Møbelkunst gennem 40 aar”, bd 4, s. 164–165 og s. 340–341.

Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser, mærker og hak. Flet med nogle defekter. Skind med pletter, smuds og krakeleringer. Tørhed og mindre defekter. En dyvel mangler til fastgørelse af skind. Betræk på sæde monteret senere.

I Lyngby
Vur­dering

3.000–4.000 DKK

Hvordan fungerer maksimumbud?