2109/5356
Kina, Ming Dynastiet, 1 Kuan (1000 Cash), 1368–1399, Pick AA10, trykt på papir fremstillet af morbærbark og påtrykt kejser Hung Wus røde segl. Øvre højre og nedre venstre hjørne mangler, hul, marginelle papirtabe i øvre og nedre margin.
Proveniens: Sophus Black (1882–1960) - kendt dansk samler og ingeniør udstationeret i Kina fra 1902–1931.
Mønter, 7. marts 2021
Mønter ▸ Pengesedler ▸ Udland
Vurdering
Hammerslag
28 bud