2425/826
Skandinavisk møbeldesign
Gyngestol med stel af birk, svungne armlæn, betrukket med orange møbelstof. 1940–50'erne.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. Lakslitage på armlæn.
Moderne kunst og design, 18. juni 2024
Vurdering
Hammerslag