857/​928

Adam Fischer (f. Frederiksberg 1888, d. Ordrup 1968)

“Sicilianerinde”, ca. 1951. Usign., stemplet L.R. Cire Perdue for bronzestøber Lauritz Rasmussen, København. Bronze på træsokkel. Samlet H. 51.

Lignende figur i samlingen på ARoS Aarhus Kunstmuseum.

For konditionsrapport kontakt afdeling.

Malerier, grafik og fotografier, 10. juni 2015

Vur­dering

20.000–25.000 DKK

Hammerslag