Adam Fischer (f. Frederiksberg 1888, d. Ordrup 1968)
“Sicilianerinde”, ca. 1951. Usign., stemplet L.R. Cire Perdue for bronzestøber Lauritz Rasmussen, København. Bronze på træsokkel. Samlet H. 51.
Lignende figur i samlingen på ARoS Aarhus Kunstmuseum.
For konditionsrapport kontakt afdeling.
Malerier, grafik og fotografier, 10. juni 2015