2033/836
Poul Henningsen (f. Ordrup 1894, d. Hillerød 1967)
Lampefod af bruneret messing, topskrue, fatningshus og afbryderhus af brun bakelit, afbryderhus med gennemgående afbryderknap, mellemskærm af matglas. Udført hos Louis Poulsen. H. 35. Skærmdiam. 14,2.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. M-Skærm med minichip på bundkant og flere afslag på top/monteringskant. Afbryderknap sidder fast. Der garanteres ikke for funktionaliteten.
Moderne kunst og design, 11. august 2020
Vurdering
Hammerslag
15 bud