2109/​932

Frits Henningsen, tilskrevet (f. 1889, d. 1965)

Sofabord af eg, svungen top med kehlet kant. 1930–40'erne. H. 58. L. 114. B. 58.

Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. Vandskjolder. Tørringsrevner.

Moderne kunst og design, 2. marts 2021

Vur­dering

3.000 DKK

Hammerslag

2.000 DKK

2.000 DKK