1949/8608
Russisk ikon med fremstilling af Kristus Pantokrator, monteret i kiot. Tempera på træpanel. 20. årh. Ikon 22×17. Kiot 62×45×15.
Kiot: Ridser og mærker. Indvendig gennembrudt forgyldt ramme: Afslag på ornamentik.
Russisk tema, 5. december 2019
Vurdering
Hammerslag