1949/​8608
Russisk ikon med fremstilling af Kristus Pantokrator, monteret i kiot. Tempera på træpanel. 20. årh. Ikon 22×17. Kiot 62×45 x 15.

Be­skriv­el­se

Kiot: Ridser og mærker. Indvendig gennembrudt forgyldt ramme: Afslag på ornamentik.

Russisk tema, 5. december 2019

Ikoner

Vur­dering

4.000 kr.

Hammerslag