Viggo Johansen (f. København 1851, d. sst. 1935)
Strandparti med optrukken jolle. Sign. V. Johansen 19. 9. 10. Olie på lærred. 44×68.
Proveniens: Apoteker, fabrikant og forfatter Otto Benzon, en god ven af Skagensmalerne. Blændrammen betegnet Kristianiagade, hvor Otto Benzon boede i nr. 1.
To større ridser. Mindre stifthuller. Behov for rensning.
Malerier og tegninger, 26. februar 2013