Hermania Neergaard (f. København 1799, d. Aldershvile 1875)
Udsigt fra Paganis Villa på Capri. Sign. monogram 1854. Olie på papir monteret på lærred. 30×25.
Hans Edvard Nørregård-Nielsen citerer H. C. Andersen i “Jeg saae det Land. H. C. Andersens rejseskitser fra Italien”, Gyldendal 2004 s. 187, hvori han beskriver logi på Capri: “I Vertshuset hos Pagani, hvor den høie Palme staaer ved Døren, slog vi os til Hvile.”
Proveniens: Generalkonsul Johan Hansens samling 1917, nr. 532 og 1927, nr. 1230.
Mindre krakeleringer.
Ældre malerier, møbler og varia, 25. november 2019
13 bud