1948/​133

Hermania Neergaard (f. København 1799, d. Aldershvile 1875)

Udsigt fra Paganis Villa på Capri. Sign. monogram 1854. Olie på papir monteret på lærred. 30×25.

Hans Edvard Nørregård-Nielsen citerer H. C. Andersen i “Jeg saae det Land. H. C. Andersens rejseskitser fra Italien”, Gyldendal 2004 s. 187, hvori han beskriver logi på Capri: “I Vertshuset hos Pagani, hvor den høie Palme staaer ved Døren, slog vi os til Hvile.”

Proveniens: Generalkonsul Johan Hansens samling 1917, nr. 532 og 1927, nr. 1230.

Mindre krakeleringer.

Ældre malerier, møbler og varia, 25. november 2019

Vur­dering

8.000–10.000 DKK

Hammerslag

12.500 DKK

13 bud

(Autobud) 12.500 DKK
12.000 DKK
(Autobud) 8.500 DKK
8.000 DKK
7.500 DKK
7.000 DKK
(Autobud) 6.500 DKK
6.000 DKK
(Autobud) 5.500 DKK
5.000 DKK
4.400 DKK
4.200 DKK
4.000 DKK