2033/​63

To Delft fajance vaser, balusterformede, dekorerede i underglasur blå med blomster og design. Sign. henholdsvis J. Duijin (Johannes van Duyn) og bomærke, antagelig for Justus de Berg. 18. årh. Senere omlavede til lamper. H. ekskl. montering 36–39 cm. (2)

Glasurafslag langs fodrand; begge borede til el.

Ældre malerier, møbler og varia, 10. august 2020

Vur­dering

3.000 kr.

Hammerslag

6.000 kr.

24 bud

(Autobud) 6.000 kr.
5.500 kr.
4.200 kr.
(Autobud) 4.000 kr.
4.000 kr.
3.800 kr.
(Autobud) 3.600 kr.
3.400 kr.
3.200 kr.
(Autobud) 3.000 kr.
3.000 kr.
(Autobud) 2.900 kr.
2.800 kr.
2.700 kr.
2.600 kr.
(Autobud) 2.500 kr.
2.400 kr.
(Autobud) 2.200 kr.
2.100 kr.
1.700 kr.
1.650 kr.
1.600 kr.
1.550 kr.
1.500 kr.