2033/63
To Delft fajance vaser, balusterformede, dekorerede i underglasur blå med blomster og design. Sign. henholdsvis J. Duijin (Johannes van Duyn) og bomærke, antagelig for Justus de Berg. 18. årh. Senere omlavede til lamper. H. ekskl. montering 36–39 cm. (2)
Glasurafslag langs fodrand; begge borede til el.
Ældre malerier, møbler og varia, 10. august 2020
Vurdering
Hammerslag
24 bud