Wilhelm Marstrand (f. København 1810, d. sst. 1873)
Interiør med kunstnerens hustru Margrethe (1824–1867) siddende med sønnen Poul (1851–1902) på skødet. Usigneret. Olie på papir monteret på lærred. 35×29.
Proveniens: Generalkonsul F. C. Gads samling. Bruun Rasmussen auktion 233, 1969 nr. 202, afb. s. 57. Bruun Rasmussen auktion 381, 1978 nr. 75, afb. s. 19. Her erhvervet af nuværende ejer.
Malerier og tegninger, 30. november 2021