2432/​311

Tysk nysølvmonteret riflet fuldskæftet pistol omkring 1840 af G. Hagn i Saarlouis med lille kolbekappe hvori plads til fænghætter, netskåret krum kolbe, let graveret indstillig lås lagt i et med træet mærket G. HAGN SAARLOUIS holdt af enkelt skrue med lille underlagsskive, graveret aftrækkerbøjle endende i vase, ca. 20,5 cm. lang ottekantet pibe i kaliber ca. 18 mm. riflet med 8 riffelgange og perkussioneret med patentsvansskrue. Ladestok i jern holdt af to rørkner. (1)

G. Hagn er ikke med i Støckel.

Jernet plettet. Næsestykket mangler.

I Lyngby
Vur­dering

6.000 DKK

Hvordan fungerer maksimumbud?

842999 3.000 DKK