2103/748
Kähler (d. 1900, Keramikværksted, Næstved)
Vase af lertøj modelleret med skønvirkeornamentik. Dekoreret med olivengrøn og brun glasur. Sign. HAK. Udført hos Kähler. H. 24,5.
Almindelig brugsslitage, herunder ridser og mindre glasurafslag.
Moderne kunst og design, 19. januar 2021
Vurdering
Hammerslag