Jens Adolf Jerichau (f. Assens 1816, d. Neder Dråby 1883)
Portræt af maleren Johan Thomas Lundbye (1818–1848). Usigneret. Betegnet J. T. Lundbye tegnet af J. A. Jerichau. Bly på papir monteret på papir. Bladstørrelse 8 × 6.
Et portræt af J. A. Jerichau udført af J. T. Lundbye, findes ligeledes på denne auktion, kat. nr. 8519.
Proveniens: Forfatteren og kunstsamleren Leif Hasle indtil 2016. Bruun Rasmussen auktion 1649, 2016 nr. 109.
Papiret er gulnet. Minimale misfarvninger. Undersøgt i ramme.
Kunst på papir, 3. august 2020
16 bud