2032/​8516

Jens Adolf Jerichau (f. Assens 1816, d. Neder Dråby 1883)

Portræt af maleren Johan Thomas Lundbye (1818–1848). Usigneret. Betegnet J. T. Lundbye tegnet af J. A. Jerichau. Bly på papir monteret på papir. Bladstørrelse 8 × 6.

Et portræt af J. A. Jerichau udført af J. T. Lundbye, findes ligeledes på denne auktion, kat. nr. 8519.

Proveniens: Forfatteren og kunstsamleren Leif Hasle indtil 2016. Bruun Rasmussen auktion 1649, 2016 nr. 109.

Papiret er gulnet. Minimale misfarvninger. Undersøgt i ramme.

Kunst på papir, 3. august 2020

Vur­dering

3.000–4.000 kr.

Hammerslag

2.500 kr.

16 bud

2.500 kr.
2.400 kr.
2.300 kr.
(Autobud) 2.200 kr.
2.100 kr.
(Autobud) 2.000 kr.
1.950 kr.
1.900 kr.
(Autobud) 1.850 kr.
1.800 kr.
(Autobud) 1.750 kr.
1.700 kr.
1.650 kr.
1.600 kr.
1.550 kr.
1.500 kr.