Russisk tabatière af sølv prydet med niello-arbejde, indvendig forgyldt. Ubekendt mester, Moskva 1805. Østrig-Ungarnsk empire tabatière af sølv, 1802. Engelsk cigaretetui af sølv, rigt graveret med bladværk. Mester Hilliard & Thomason, Birmingham, 1876. Samt to pilleæsker og tre tændstikæsker af sølv. Vægt ca. 392 gr. 19.-20. årh. (8)
Flere dele graveret heriblandt russisk tabatière og engelsk cigaretetui. Mindre buler, ridser og mærker. Medfølger pilleæske af sølvplet.
Varia, 28. marts 2013
16 bud