2148/​970

Arne Jacobsen (f. København 1902, d. sst. 1971)

“Gryden”. Et par armstole med stel af stål. Sæde, sider og ryg betrukket med senere lyserødt skind. Model 3318. Formgivet 1959. (2)

Proveniens: Ifølge oplysninger fra sælger stammer stolene fra Arne Jacobsens lounge på Bellevue.

Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser og mærker. Skind med pletter og smuds.

Moderne kunst og design, 30. november 2021

Vur­dering

15.000 DKK

Hammerslag