1706/225
Svensk Mora standur i kasse af bemalet træ i japansk stil, urhus med fugl, rund skive af bemalet træ. 18. årh.s slutning. H. 220.
Senere bemaling. Let slitage. Pendul og optræksnøgle medfølger. Ingen lodder.
Ældre malerier og møbler, 6. februar 2017
Vurdering
Hammerslag