1706/​225

Svensk Mora standur i kasse af bemalet træ i japansk stil, urhus med fugl, rund skive af bemalet træ. 18. årh.s slutning. H. 220.

Senere bemaling. Let slitage. Pendul og optræksnøgle medfølger. Ingen lodder.

Ældre malerier og møbler, 6. februar 2017

Ure ▸ Standure

Vur­dering

10.000–12.000 DKK

Hammerslag

7.000 DKK

7.000 DKK