GRAVELL & TOLKIEN
George III lygteur i kasse af mahogni med monteringer af forgyldt bronze, skive af forgyldt messing med gennembrudt hjørne ornamentik, forsølvet timekrans og kalender, kvarterslag, Strike-Silent. Sign. 'GRAVELL & TOLKIEN, LONDON, 2694'. England, 18. årh.s slutning. H. 58. B. 37. D. 22.
Proveniens: Erhvervet 1922–1927 i Skt. Petersborg af Richard og Erica Zeiner-Henriksen.
Konditionsrapport ved forespørgsel. Der gives ingen garanti for værkets funktion. furniture@bruun-rasmussen.dk
Møbler, varia & tæpper, 20. september 2017