2131/933
Bjørn Wiinblad, stil (f. København 1918, d. 2006)
En konisk pendel af lertøj. Dekoreret med blåglaserede mønstre på lysgrå bund. Monteret med tre reb. Utydelig sign. H. 47. Diam. maks. 30.
Almindelig brugsslitage, herunder mindre ridser, mærker og revner i glasuren.
Moderne kunst og design, 3. august 2021
Vurdering
Hammerslag