2131/​933

Bjørn Wiinblad, stil (f. København 1918, d. 2006)

En konisk pendel af lertøj. Dekoreret med blåglaserede mønstre på lysgrå bund. Monteret med tre reb. Utydelig sign. H. 47. Diam. maks. 30.

Almindelig brugsslitage, herunder mindre ridser, mærker og revner i glasuren.

Moderne kunst og design, 3. august 2021

Vur­dering

2.000–3.000 DKK

Hammerslag

1.050 DKK

1.050 DKK
1.000 DKK