Tysk Art Deco minaudière af guld, forgyldt sølv og sølv, udvendig dekoreret med sort opak emalje, indvendig med spejl, balkort, pudderdåse m.m., top med udtrækkelig blyant, monteret med kvast og håndtag i form af snor. Louis Kuppenheim, Pforzheim. Ca. 1920. Stemplet med sol og rigskrone, lødighed 900. L. 8,5 cm
En minaudiére er et modetilbehør, generelt betragtet som et smykke og beregnet til at blive brugt som en aftentaske.
Minimal alders- og brugsslitage, inkl. lidt løst hængsel til pudderdåsen samt lettere slidt kvast og snor.
952339 (Autobud) | ||
979442 | ||
952339 |