873/194
Richard Ellis, d. 1749
Engelsk George II lygteur i kasse af mørkpoleret træ med montering af bronze, skive af forgyldt messing med gennembrudte hjørneornamenter, forsølvet timekrans, værk med kvarterslag, strike-silent og datoviser, senere ankergang. Sign. ‘Rich. Ellis, Westminster’. 18. årh.s første halvdel. H. 48. B. 28. D. 17.
Møbler, varia & tæpper, 20. september 2017
Vurdering
Hammerslag