1949/8585
Popov og Kuznetsov Porcelainsfabrikker
En samling af fire russiske Popov tallerkener af porcelæn, dekorerede med landskaber i farver hvid grund, samt en russisk Kuznetsov tallerken af porcelæn, dekoreret i farver og guld med statens våben i form af den russiske dobbeltørn på hvid grund. 19. årh. Diam. fra 21,5 til 24. (5).
to tallerkener med afslag på kant, slitage på dekoration
Russisk tema, 5. december 2019
Vurdering
Hammerslag
24 bud