Seks russiske saltkar af delvis forgyldt sølv, heraf et par lave saltkar, rektangulære, på fire kuglefødder, indvendig forgyldte. Utydeligt mestermærke, guardein Andrej Antonovich Kovalski 1854, Moskva bymærke, lødighed 84. L. 8. Derudover fire andre saltkar, alle med utydelig stempling samt et ustemplet. Vægt 292 g. L. 8–11. (6).
Proveniens: Den danske gesandt og generalkonsul Hans Poul Hoffmeyer (f. Kauslunde 1893, d. Hamborg 1962). Legationssekretær i Wien, Berlin, Moskva og Warszawa i 1920'erne, senere legationsråd i Berlin og Paris, Tyrkiet, Israel og Grækenland samt endelig generalkonsul i Hamborg fra 1954. Hoffmeyers samlerinteresse var stor, og han erhvervede sølv i alle byer, hvor han var udstationeret. Herefter dennes efterkommere til idag.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Ovalt saltkar: fodstykke flere steder med manglende kantliste samt perforeringer. Par saltkar: et saltkar topkant med afknækket dekoration.
Russisk tema, 7. december 2020