Ubekendte malere, 19. årh.
En samling syv miniatureportrætter; fem forestillende damer, ét forestillende en erotisk kvinde, ét forestillende to afklædte kvinder i skoven, sidstnævnte monteret i etui af læder. Usigneret. Gouache på ben og vandfarve på papir. Varierende mål fra 6,5×8,5 til 13×9,5.
Desuden medfølger miniatureportræt af Dronning Marie Antoinette af Frankrig (tryk), miniaturelandskab (olie på terrakotta), etui af ben og skildpadde med indsat miniature herreportræt i låg samt to rammer. (12).
Mindre aldersrelateret slitage. Tre dameportrætter uden glas, to dameportrætter med gulnet papir. Undersøgt i rammer.
Dåse itu, landskab med bl. a. afslag / retoucheringer.
Ældre malerier og møbler, 24. juni 2019
11 bud