Et par næsten identiske barok klokkestager af messingmalm, balusterformede stammer på høje hvælvede fodstykker. 17. årh.s slutning. H. 19,5 cm. (2)
Proveniens: Hidrørende fra godset Valbygaard.
Farveforskel på stamme og fodstykke. En stamme løs ved gevind.
Ældre malerier, møbler og varia, 26. oktober 2020
20 bud