Hans Scherfig (f. København 1905, d. Fredensborg 1979)
“Fællesskabet”. Sign. Scherfig 1972. Utyd. nummereret. Litografi i farver. Lysmål 45×63.
Litteratur: Lamberth, nr. 23.
Mindre misfarvninger i venstre side. Monteret i passepartout. Undersøgt i ramme.
Grafik og editioner, 16. april 2024
12 bud