2440/522
Mogens Lassen (f. København 1901, d. Holte 1987)
“Ægypterbord”. Cirkulært sofabord af mahogni opsat på krydsbensfoldestel med messingafslutninger. Top med kehlet kant. Formgivet 1935. Udført hos Rud. Rasmussens Snedkerier. H. 54. Diam. 85,5.
Litteratur: Grete Jalk [red.]: “Dansk møbelkunst gennem 40 Aar”, bind 2, s. 115.
Stand
Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser og mærker.
Auktion
Kategori
Vurdering
Hammerslag
Ikke solgt