1949/8500
Feodor Rückert (, Moskva 1908-1917)
Russisk påskeæg af forgyldt sølv, rigt dekoreret med cloisonné emalje i pan-slavisk stil. Værkmester Feodor Rückert, Moskva 1908–1917, lødighed 88. Vægt ca. 108 g. H. 8.
Feodor Rückert var værkmester hos Fabergé i Moskva fra 1887.
Proveniens: Erhvervet af sælgerne i slutningen af 1980'erne i Rusland, hvor de var udstationeret som diplomater.
Minimal aldersslitage.
Russisk tema, 5. december 2019
Vurdering
Hammerslag
42 bud