1532/​505

Gustaf Tenggren (f. Magra 1896, d. Dogfish Head 1970)

Eventyrillustration “Den tapre skrædder”, ca. 1920. Sign. G. Tenggren; sign. Gustaf Tenggren på etiket på bagsiden. Betegnet “Den tappere skrædder” Akvarel og blyant på papir. Lysmål 30×23.

Den svensk-amerikanske tegner og illustrator Gustaf Tenggren arbejdede som chefillustrator for The Walt Disney Company i slutningen af 30erne, hvor klassikere som “Snehvide og de syv små dværge”, “Fantasia”, “Bambi” og “Pinocchio” blev produceret.

“Den tapre skrædder” er originalillustrationen til “Grimms Eventyr”, som blev udgivet i 1929 af Jespersen og Pios forlag med billedbilag efter akvareller af Gustaf Tenggren.

Proveniens: I forbindelse med forlagets salg i 70erne fik nuværende ejer tegningen skænket i gave.

Tegn på alder/papiret er gulnet. Undersøgt i ramme.

Moderne kunst og design, 4. august 2015

Vur­dering

15.000 kr

Hammerslag

55.000 kr

19 bud

925293 (Autobud) 55.000 kr
925497 50.000 kr
925293 (Autobud) 48.000 kr
925497 46.000 kr
925293 (Autobud) 42.000 kr
925497 40.000 kr
925293 (Autobud) 38.000 kr
925497 36.000 kr
925293 (Autobud) 34.000 kr
925497 32.000 kr
925293 (Autobud) 30.000 kr
925497 29.000 kr
925293 (Autobud) 26.000 kr
925497 25.000 kr
925293 (Autobud) 24.000 kr
925497 23.000 kr
925293 (Autobud) 21.000 kr
925148 20.000 kr
925293 12.000 kr