Gustaf Tenggren (f. Magra 1896, d. Dogfish Head 1970)
Eventyrillustration “Den tapre skrædder”, ca. 1920. Sign. G. Tenggren; sign. Gustaf Tenggren på etiket på bagsiden. Betegnet “Den tappere skrædder” Akvarel og blyant på papir. Lysmål 30×23.
Den svensk-amerikanske tegner og illustrator Gustaf Tenggren arbejdede som chefillustrator for The Walt Disney Company i slutningen af 30erne, hvor klassikere som “Snehvide og de syv små dværge”, “Fantasia”, “Bambi” og “Pinocchio” blev produceret.
“Den tapre skrædder” er originalillustrationen til “Grimms Eventyr”, som blev udgivet i 1929 af Jespersen og Pios forlag med billedbilag efter akvareller af Gustaf Tenggren.
Proveniens: I forbindelse med forlagets salg i 70erne fik nuværende ejer tegningen skænket i gave.
Tegn på alder/papiret er gulnet. Undersøgt i ramme.
Moderne kunst og design, 4. august 2015
19 bud