1949/​8503
Stor russisk ikonstase ikon med fremstilling af Skt. Basil (Vasilij) i helfigur. Tempera på træpanel med forsænket billedflade. 18./19. årh. 122×44.

Be­skriv­el­se

Restaureret. Mindre krakeleringer samt afskalninger. Afslag på kanter.

Russisk tema, 5. december 2019

Ikoner

Vur­dering

10.000–12.000 kr.

Hammerslag

8.000 kr.

8.000 kr.
7.500 kr.
7.000 kr.