1949/​8503

Stor russisk ikonstase ikon med fremstilling af Skt. Basil (Vasilij) i helfigur. Tempera på træpanel med forsænket billedflade. 18./19. årh. 122×44.

Restaureret. Mindre krakeleringer samt afskalninger. Afslag på kanter.

Russisk tema, 5. december 2019

Vur­dering

10.000–12.000 DKK

Hammerslag

8.000 DKK

8.000 DKK
7.500 DKK
7.000 DKK