1949/8503
Stor russisk ikonstase ikon med fremstilling af Skt. Basil (Vasilij) i helfigur. Tempera på træpanel med forsænket billedflade. 18./19. årh. 122×44.
Restaureret. Mindre krakeleringer samt afskalninger. Afslag på kanter.
Russisk tema, 5. december 2019
Vurdering
Hammerslag