1951/554
Henry Kjærnulf (f. Ubberud 1911, d. 1975)
Cirkulært spisebord af palisander med udtræk og fire tillægsplader, heraf en med sarg. Udført og mærket med metalskilt hos Sorø Stolefabrik. H. 73. Diam. 125. L. 325. (5)
Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. Vandskjolder. Falmet. Nuanceforskel på bord og tillægsplader
Moderne kunst og design, 17. december 2019
Vurdering
Hammerslag