H.E. Holst's efterfølger
Rejseur i kasse af messing og slebet glas, synligt urværk, skive af hvid emalje, timekrans med romer og arabertal. Mærket 'H.E. Holst's efterfølger, Hans Liisberg, Kjøbenhavn. Tilhørende etui. 19. årh.s slutning. H. 13. B. 9. D. 8.
H.E. Holst's efterfølger var Kgl. Hof-Instrumentmager-, Ur- og Kronometermagerfirma og er grundlagt i 1859 af Hans Edvard Holst (f. 1825, d. 1892) Forretningen gik i 1881 over til H. Liisberg (f. 1860).
Fremstår med alders- og brugsslitage. Der gives ingen garanti for værkets funktion.