Finn Juhl (f. Frederiksberg 1912, d. Ordrup 1989)
“Poeten”. Fritstående to-personers sofa med ben af eg. Sider og dybthæftet ryg, betrukket med lammeskind. Designet 1941. Udført og mærket hos House of Finn Juhl. L. 135.
Model præsenteret på Københavns Snedkerlaugs 15. møbeludstilling på Kunstindustrimuseet 1941.
Litteratur: Grete Jalk [red.], “Dansk møbelkunst gennem 40 Aar”, bd 2, s. 158–159.
Litteratur: Esbjørn Hiort, “Arkitekten Finn Juhl”, afb. s. 30.
Litteratur: “Finn Juhl Memorial Exhibition”, afb. s. 127.
Fremstår med mindre alders- og brugsslitage. Enkelte ridser og mærker.
Moderne kunst og design, 30. juli 2024
1 bud
Tidspunkt | Byder | Bud |
---|---|---|