Ametyst- og perlesmykkesæt af delvist forgyldt sølv bestående af halskæde med vedhæng og broche hver prydet med oval facetslebet ametyst omkranset af talrige flodperler og broche prydet med ni facetslebne og tre oval facetslebne ametyst, tre flodperler og emalje. L. halskæde ca. 60 cm. L. vedhæng inkl. øsken ca. 6,0×3,0 cm. L. broche ca. 4,5×3,5 cm. og 8,5×2,0 cm. (4)
Fremstår med mindre alders- og brugsslitage. De to store ametyster fremstår med gennemgående brud.
Smykker og Fashion, 5. maj 2021
31 bud