850/​133

Mathias Ortmann (f. 1692, d. København 1757)

Skab af guldstafferet nøddetræ med buet profileret top, overdel med senere spejlglas, underdel med svungen ligeknækket front og sider, kaneben. Rester af etikette mellem over- og underdel for Mathias Ortmann. Danmark, 18. årh.s midte. H. 247. B. 120. D. 53.

“Hos Sr. M. Orthmann boende udi Gotters Gaden bliver alle Sorter Cabinet og Snedker Arbeide forfærdiget for en Civil Pris i Kiöbenhavn.”

Proveniens: Skabet er købt i 1920'erne af privat kunstsamler i København og har været i familiens eje til nu.

For konditionsrapport kontakt afdeling.

Møbler, varia og tæpper, 17. september 2014

Vur­dering

200.000 DKK

Hammerslag