Thorald Læssøe (f. Frederikshavn 1816, d. København 1878)
“Den protestantiske kirkegård i Rom”. Sign. Thorald Læssøe Roma 1848. Olie på lærred. 44×64.
Udstillet: Antagelig Charlottenborg, “Dansk kunst fra Italien”, 1909 nr. 202.
Proveniens: Antagelig cand. jur. E. Koch (1909).
Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt: fine-art@bruun-rasmussen.dk
Malerier, antikker og våben, 28. maj 2019