Simon Glücklich (f. Bielitz 1863, d. München 1943)
Model liggende på en grøn divan. Sign. S. Glücklich. Olie på lærred. 111×93.
Proveniens: I sælgers families eje siden 1932.
Enkelte minimale ridser. Områder med tyndere bemaling. Behov for let rensning.
Ældre malerier, møbler og varia, 24. februar 2020
24 bud