1637/1709
Usædvanlig svensk pistol for flåden M/1854 med ringhane og ændret kolbekappe. Kolbekappen er lige afskåret kanen er en usædvanlig ringhane med hagesikring. Låsen er stemplet H 1855 og venstre side af det ca. 24,5 cm. lange løb er mærket I? 277. Løbets overside er stemplet DH OG JE samt H. Sideblikket er smedet ud i et med bæltehagen.
Kolben har været knækket.
Varia, 15. september 2016
Vurdering
Hammerslag
20 bud