Jais Nielsen (f. København 1885, d. Hellerup 1961)
Birte Weggerby (f. Vinkel ved Viborg 1927, d. 1982)
Vase samt skål af hhv. lertøj og stentøj. Vase af lertøj dekoreret med figurmotiv i sort og turkisblåt. Sign. monogram 56. H. 21. Skål af stentøj, indvendigt dekoreret med religiøst motiv i blåt og gråt på lys baggrund, udvendigt dekoreret med brun glasur. Sign. Jais, 2–4-49. Kgl. P. H. 6,5. Diam. 17,5. (2)
Almindelig brugsslitage. Ellers intet at bemærke.
Moderne kunst og design, 18. december 2012