1804/1525
Kinesisk altervase - Gu vase - af patineret bronze, støbt med blomstrende prunus i relief, samt base med kiliner. Qing 18/19. årh. Vægt 1120 gr. H. 31 cm.
Proveniens: Civilingeniør Carl Gimbel 1881–1946, der i tidsrummet 1909–1928 var bosat i Kina, først som Professor i matematik ved det kejserlige regeringsuniversitet Beijing med civil embedsrang, mandarin af 3. kl, derefter som bl.a. distrikschef for saltskatten.
Aldersrelaterede spor, borehul i tragtformet del.
Varia, 25. januar 2018
Vurdering
Hammerslag
20 bud