2248/908
Verner Panton (f. Gamtofte 1926, d. 1998)
“Moon Lamp/Visor”. Pendel med justérbare lameller af hvidlakeret metal. Formgivet 1960. Udført hos Louis Poulsen. H. 38. Diam. 34,5.
Litteratur: “Verner Panton: The collected works”, gengivet og omtalt s. 284.
Stand
Almindelig brugsslitage. Ridser og mærker. Der garanteres ikke for funktionaliteten.
Auktion
Moderne kunst og design, 29. november 2022
Kategori
Vurdering
Solgt
Hammerslag
15 bud
Tidspunkt | Byder | Bud |
---|---|---|