1338/​2004

Kay Bojesen (f. København 1886, d. Gentofte 1958)

“Lise med barnevogn og hunden Tim”. Figur samt barnevogn med to løse figurer af bemalet træ, samt hund af patineret eg, holdt i sjælden set hundesnor med navneskilt. Delvist stemplet Kay Bojesen Copyright Denmark. 10./18. (5)

Let brugsslitage.

Kay Bojesen tema, 17. september 2013

Vur­dering

8.000–10.000 DKK

Hammerslag

8.500 DKK

11 bud

8.500 DKK
8.000 DKK
(Autobud) 7.500 DKK
7.500 DKK
(Autobud) 7.000 DKK
6.500 DKK
5.500 DKK
(Autobud) 5.000 DKK
4.800 DKK
4.200 DKK
4.000 DKK